TYT 2021 NEDİR ?

Bu yazımızda Temel Yeterlilik Testi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.Yazımızın devamında TYT Nedir? TYT’ye Nasıl Hazırlanmalıyız? TYT Kaç Dakika? TYT Kaç Soru? gibi sorulara cevap bulacaksınız.Cevabını bulamadığınız soruları sitemizde bulunan ‘Forum’ kısmından bize ve sitemizdeki diğer kullanıcılara danışmayı lütfen ihmal etmeyin ve bize soru sormaktan lütfen çekinmeyin.Detaylar yazımızın devamında…

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

TYT ya da özgün adıyla Temel Yeterlilik Testi, ÖSYM tarafından her sene belli tarihlerde yapılan üniversiteye girmek isteyen öğrenci adaylarının girdiği YKS’nin ilk oturumudur.Sınavda başarılı sayılmak için aşılması gereken 150 barajı vardır.Barajın aşılamaması durumunda adayın AYT puanı çok yüksek olsa dahi üniversiteye girmeye hak kazanamaz. Adayların Tyt sınav puanlarının hesaplanması için Türkçe ya da Matematik testlerinin en az birinden 0,5 Net yapması gereklidir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 2 oturumu vardır.İlk oturum olan TYT’nin sınav sonucuna etkisi %40; AYT’nin sonuca etkisi ise ÖSYM tarafından %60 olarak belirlenmiştir.

TYT KAÇ DAKİKA & KAÇ SORU?

Temel Yeterlilik Testi toplamda 120 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır.5 Mayıs 2020 tarihinde YÖK Başkanı Sn.Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamalara göre : “TYT sınavının süresi 2020 yılına mahsus olmak üzere 30 dakika daha uzatıldı. Daha önce 135 dakika olan süre 30 dakika uzatılarak 165 dakikaya yükseldi” demişti.Buna göre üniversite sınavına girecek olan adaylar, 2020 yılı Temel Yeterlilik Testinde 120 çoktan seçmeli soruyu 165 dakikada (2 saat 45 dakika) cevapladılar.2021 yılında yapılacak olan Temel Yeterlilik Testinin süresinin tekrar 135 dk olarak belirlenmesini beklemekteyiz.Ösym’nin açıklamalarıyla birlikte bu sayfada yazılanlar güncellenecektir.Takipte kalın 🙂

TYT DERSLERE GÖRE SORU DAĞILIMLARI

DERSLERSORU SAYILARIDERSLERİN KATSAYILARI
TÜRKÇE40 SORU%33
 
SOSYAL BİLİMLERİ
20 SORU
> 5 TARİH
> 5 COĞRAFYA
> 5 FELSEFE
> 5 DİN KÜLTÜRÜ
 
%17
TEMEL MATEMATİK40 SORU%33
 
FEN BİLİMLERİ
20 SORU
> 7 FİZİK
> 7 KİMYA
> 6 BİYOLOJİ
 
%17

➥ Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almamış olan adaylar, TYT’de ilave Felsefe sorularını cevaplayacaklardır.Yani yukarıdaki tabloda gördüğünüz 5 Din Kültürü sorusu yerine 5 Felsefe grubu sorusu daha eklenip ; toplamda 10 Felsefe Grubu sorusundan sorumlu olacaklardır.

➥ TYT sınavındaki derslerin katsayıları yukarıdaki tabloda verilmiştir.Bu tablodan da anlaşılacağı üzere TYT’de ağırlık Türkçe ve Matematik derslerindedir.Bu yüzden adaylar sınava hazırlanırken Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerine de önem vermeli fakat önceliği Türkçe ve Temel Matematik derslerine ayırmalıdır.

TYT İLE GİRİLEBİLEN BÖLÜMLER

Yükseköğretim Kurumları Sınavına giren üniversite adayı öğrencilerin önlisans yani 2 yıllık bölümlere girebilmeleri için sadece Temel Yeterlik Testinden aldıkları puan yeterli olmaktadır.Burada öğrencilerin dikkat etmesi gereken husus bazı 4 yıllık yüksekokulların AYT puanı ile öğrenci aldığıdır.Önlisans yani 2 yıllık bölümlerin hangi bölümler olduğunu ve bu bölümlerin puanlarını merak ediyorsanız lütfen burayı tıklayın.

TYT 2021 KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ.

TYT İLE GİRİLEBİLEN BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ.

TYT – AYT (YKS) SIKÇA SORULAN SORULARIN CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.